niedziela, 11 kwietnia 2010

BUDOWA I ZASTOSOWANIE PRALKI



Pralka jest napędzana silnikiem elektrycznym a jedną z jej podstawowych części to bęben. Znajduje się on w specjalnym, szczelnym zbiorniku pralek, otwieranym od góry lub z boku. Bęben pralki wykonany jest ze stali nierdzewnej, posiada dziurki służące do odpływu wody ze zbiornika. W pralkach ładowanych od przodu, oś przytwierdzona do tylnej ścianki bębna przechodzi poprzez łożyska o dwóch różnych średnicach, umieszczonych na tylnej ściance zbiornika. Natomiast w typie pralek ładowanych od góry bęben może być umiejscowiony pionowo lub poziomo.
Kolejna istotna część pralki to oczywiście programator. To on odpowiada za cały proces kolejno wykonywanych przez pralkę czynności. Dzięki zastosowaniu hydrostatu możliwa jest regulacja ilości pobieranej wody. Natomiast grzałka elektryczna podgrzewa wodę do ustawionej regulatorem temperatury. Grzałka swoje działanie opiera na wskazaniach czujników temperatury, które nie są powiązane z programatorem. Takie rozwiązanie umożliwia różne ustawienia prania - długi cykl z niską temperaturą, krótki z wysoką itd. Współczesne pralki wirują z ogromną prędkością. Dlatego konieczne jest użycie tzw. przeciwwagi - czyli po prostu odpowiednio uformowanego żeliwnego kawałka. Przytwierdza się go do zbiornika w odpowiednim miejscu. To jest "główny" sprawca sporej wagi pralki. Amortyzatory oraz sprężyny, na których zawieszony jest silnik zapobiegają przemieszczaniu się i wytłumiają drgania pralki w czasie pracy. Silnik w czasie pracy obraca się na zmianę pewną ilość razy w jedną stronę a po chwili w odwrotną. Ubrania są przez to przerzucane na różne strony, ocierają się o nierówną powierzchnię bębna, a woda z rozpuszczonym środkiem piorącym dociera do każdego brudnego fragmentu tkanin.
Pompa pompuje wodę na początku prania i odpompowuje na końcu. Brudna woda po praniu przechodzi przez filtr, na którym zostają różne większe kawałki włókien i drobne przedmioty nie wyjęte z kieszeni. W czasie prania drzwiczki są zablokowane zamkiem elektromagnetycznym, sterowanym przez regulator czasowy w programatorze. Takie zabezpieczenie uniemożliwia przypadkowe otwarcie drzwiczek w czasie prania.Schemat budowy pralki

8 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat może na budowie pralki się nie znam, ale do jakiego ona zastosowania jest to wiem dokładnie. Chociaż jak czytałam w http://www.e-ciuszki.pl/jaka-pralko-suszarke-wybrac/ to teraz najbardziej zaczyna mnie interesować pralko-suszarka.

    OdpowiedzUsuń
  3. super opis potrzebowałam do prezentacji ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie jak najbardziej taka pralka jest po to, aby prać i najlepiej jakby działała u nas jak najdłużej. W przypadku jakiejkolwiek awarii jestem zdania, że warto jest wybrać się do serwisu AGD https://milenium-agd.pl/ gdyż tam fachowcy sobie poradzą z każdym problemem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie sama pralka jest przecież nam do codziennego życia potrzebna i moim zdaniem również warto jest wiedzieć co robić jak się zepsuje. W takich sytuacjach ja polecam na pewno serwis urządzeń AGD http://serwisagd.wroclaw.pl/ który na pewno sobie z takimi awariami poradzi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Także jestem zdania, ze takie kwestie są ważne i w końcu nasz sprzęt AGD może w każdym momencie ulec awarii. Na pewno w takich momentach usługa serwisu z https://serwisagd-technik.pl/naprawa-pralek-wroclaw/ będzie bardzo dobrą opcją.

    OdpowiedzUsuń
  7. O takiej budowie urządzeń elektronicznych można mówić znacznie więcej, masterkowicz i elektryk wie jak skomplikowane są to urządzenia i ile części decyduje o ich prawidłowym działaniu. A im nowsza elektronika tym jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie. Podstawą większości urządzeń są płytki PCB nazywane również obwodami drukowanymi, na https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice można o nich więcej przeczytać.

    OdpowiedzUsuń