środa, 12 maja 2010

Budowa i zasdada dziaiłania mikrofonu

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA MIKROFONU


Mikrofon jest przetwornikiem elektroakustycznym przetwarzającym sygnały akustyczne w sygnały elektryczne. W zależności od sposobu przetwarzania dźwięków, rozróżniamy mikrofony: magnetyczne, pojemnościowe, piezoelektryczne i stykowe. Każdy mikrofon składa się z membrany odbierającej falę dźwiękową o przetwornika drgań membrany na zmiany wielkości elektrycznej, np. rezystancji, pojemności, napięcia.
Mikrofony stykowe, czyli węglowe składają się z 2 puszki wypełnionej proszkiem węglowym W i przykrytej membraną 1 stykającą się z proszkiem. Membrana drgająca pod wpływem fali akustycznej (dźwiękowej) Fala powoduje zmianę nacisku na proszek, a tym samym zmianę jego rezystancji DR. Mikrofony węglowe mają stosunkowo duże wymiary i masę, są używane w dawnego typu aparatach telefonicznych.
W mikrofonach magnetoelektrycznych
(rysunek drugi) wykorzystuje się zjawisko indukcji magnetycznej. Do membrany 1 jest przyklejona lekka cewka umieszczona w szczelinie magnesu trwałego M. Podczas drgań membrany mikrofonu, w uzwojeniu cewki indukuje się siła elektromotoryczna E o częstotliwości równej częstotliwości drgań membrany. Mikrofony magnetoelektryczne są stosowane w urządzeniach radiofonicznych.
Mikrofony pojemnościowe (rysunki 3 ostatnie) mają małe wymiary i masę, prostą budowę i małą wrażliwość na wstrząsy. Wychylenia membrany 1 tych mikrofonów są bardzo małe – dochodzą najwyżej do kilku tysięcznych części mikrometra (mm). Mikrofon pojemnościowy, jako przetwornik dźwięku na napięcie, wymaga spolaryzowania napięciem wstępnym

Mikrofon pojemnościowy jest wykorzystywany głównie w celach profesjonalnych (np. w nagraniach studyjnych). Składa się on z dwóch elektrod podłączonych do źródła napięcia o wysokiej impedancji. Jedna z tych elektrod jest nieruchoma, natomiast druga wystawiona jest na działanie fal dźwiękowych. Fala taka zderzając się z ruchomą elektrodą powoduje jej drgania. Ponieważ elektrody mikrofonu pełnią rolę okładek kondensatora, to zmiana odległości pomiędzy elektrodami powoduje zmianę pojemności takiego "kondensatora", co z kolei powoduje powstanie zmiennego prądu elektrycznego, którego częstotliwość jest równa częstotliwości padającej fali dźwiękowej.

Taki układ jest bardzo dobry dla fal o niskich częstotliwościach (do których zalicza się m. in. dźwięk). Z uwagi na wysoką impedancję mikrofon musi być podłączony do odbiornika sygnału przy pomocy specjalnego transformatora.


Mikrofon pojemnościowy



1 komentarz:

  1. Ja raczej takiego sprzętu nie używam i zdecydowanie najważniejsze dla mnie jest to aby wiedzieć co zrobić w przypadku awarii sprzętu AGD. Jak coś to ja wtedy oddaję go serwisu https://serwisagd-technik.pl/ i mam pewność, że będzie on naprawiony właściwie.

    OdpowiedzUsuń